10
07 2013
1695

Agentul economic a încheiat un contract de arendă pe un termen lung a unui lot de teren, aferent construcţiei unei clădiri, cu administraţia publică locală. Cheltuielile suportate pentru arenda acestui teren se vor include în valoarea mijlocului fix creat sau acestea urmează de a fi raportate la cheltuielile perioadei de gestiune, conform prevederilor legislaţiei fiscale?

Potrivit art. 911 alin. (1) lit. d) din Codul civil, contractul de arendă se încheie între o parte – proprietar, uzufructuar sau un alt posesor legal de terenuri (arendator) – şi de altă parte (arendaş) referitor la exploatarea acestora pe o durată determinată şi la un preţ stabilit de părţi. În contractul de arendă urmează de a fi stabilite termenul arendei, plata şi alte condiţii care urmează de a fi respectate de către arendaş.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.