06
11 2014
1856

Are dreptul angajata întreprinderii de a beneficia de scutirea pentru soț în mărime de 9 516 lei, în cazul în care acesta este cetățean al Italiei?

Conform art. 34 din CF, persoana fizică rezidentă aflată în relații de căsătorie are dreptul la o scutire suplimentară în sumă de 9 516 lei anual, cu condiția că soția (soțul) nu beneficiază de scutire personală.Este de remarcat, că art. 33 alin. (1) din Codul menționat stabilește că scutirea personală este un drept al fiecărui contribuabil persoană fizică rezidentă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.