28
03 2016
850

Care este modalitatea de restituire a contravalorii unui bun returnat, cumpărat dintr-un magazin specializat?

Potrivit art. 14 al Legii 105-XV din 13 martie 2003 privind protecţia consumatorilor, cererea consumatorului de a i se înlocui bunul sau de a i se restitui contravaloarea lui urmează să fie executată dacă bunul nu este utilizat, nu şi-a pierdut calităţile de consum şi dacă există probe că a fost cumpărat de la vînzătorul (prestatorul) respectiv.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.