11
03 2015
1245

Ce sancțiuni va aplica organul fiscal în cazul în care persoana fizică – cetățean nu a prezentat Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (forma CET08)?

25 martie — termenul limită de prezentare a Declarației și achitare a impozitului pe venit de către persoanele fizice rezidente.

În conformitate cu prevederile art. 83 alin. (2) din CF, au obligația de prezentare a declarației cu privire la impozitul pe venit persoanele fizice rezidente (cetățenii Republicii Moldova, cetățenii străini, apatrizii, inclusiv membrii societăților şi acționarii fondurilor de investiții) care au obligații privind achitarea impozitului şi persoanele fizice rezidente (cetățenii Republicii Moldova, cetățenii străini şi apatrizii, inclusiv membrii societăților şi acționarii fondurilor de investiții) care nu au obligații privind achitarea impozitului, dar se conformă situațiilor prevăzute în articolul citat.

Concomitent, potrivit art. 260 alin. (1) din CF, neprezentarea dării de seamă fiscale se sancționează cu o amendă în mărime de 1 000 lei pentru fiecare dare de seamă fiscală neprezentată, dar nu mai mult de 10 000 lei pentru toate dările de seamă fiscale neprezentate.

Prin urmare, în cazul în care persoana fizică –cetățean a avut obligații privind achitarea impozitului pe venit și, respectiv, prezentarea Declarație persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (forma CET08), însă, din anumite motive, nu-și le-a onorat, aceasta riscă să fie sancționată cu o amendă în mărime de 1 000 lei.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.