24
07 2013
2209

Entitatea desfăşoară activitate în zona economică liberă, prestînd servicii altor agenţi economici la fel rezidenţi ai zonei. Potrivit legislaţiei fiscale, pentru aceste livrări nu ne apar careva obligaţii T.V.A. Cum urmează de a fi documentate livrările noastre? Fiind plătitori ai T.V.A., vom documenta aceste livrări cu factură fiscală indicînd cota zero a T.V.A.?

Referindu-ne la documentarea livrărilor efectuate în cadrul zonei economice libere, vom menţiona că, în conformitate cu prevederile art. 19 din Legea contabilităţii nr. 113 din 27.04.2007, faptele economice se contabilizează în baza documentelor primare şi centralizatoare. Potrivit art. 20 alin. (1) din Legea menţionată, formularele tipizate cu regim special se utilizează în următoarele cazuri
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.