06
03 2015
1447

Este în drept persoana fizică să ceară prelungirea termenului de depunere a Declarației și cum urmează să procedeze în cazul depistării de către aceasta a obligației de achitare a impozitului pe venit?

25 martie — termenul limită de prezentare a Declarației și achitare a impozitului pe venit de către persoanele fizice rezidente.

În cazul în care contribuabilul depune cerere în scris, organul teritorial al SFS poate prelungi termenul de prezentare a declarației pînă la 90 de zile.

Termenul se prelungește numai în cazul în care cererea a fost depusă înainte de expirarea termenului stabilit pentru prezentarea declarației. Modelul cererii privind prelungirea termenului de prezentare a declarației este aprobată conform anexei la Regulament (pct. 82 din Anexa nr. 2 al Regulamentului).
Totodată, menționăm că termenele, modul, forma şi locul achitării impozitului sînt stipulate în art. 87 din CF.

În conformitate cu prevederile art. 87 alin. (1) din CF, contribuabilul care, conform art. 83, este obligat să prezinte declarația cu privire la impozitul pe venit (fără cererea suplimentară din partea organelor fiscale) achită impozitul pe venit nu mai tîrziu de termenul stabilit pentru prezentarea declarației (fără a ține cont de prelungirea termenului).

Prin urmare, în pofida faptului că organul teritorial al SFS a prelungit termenul de prezentare a Declarației persoanei fizice, aceasta urmează să țină cont de faptul că termenul de achitare a impozitului pe venit nu se prelungește și acesta urmează a fi achitat la buget nu mai tîrziu de termenul stabilit pentru prezentarea Declarației fără a ţine cont de prelungirea termenului, adică pînă la 25 martie a anului care urmează nemijlocit după anul fiscal declarat.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.