05
03 2015
1309

Va fi obligată persoana fizică, care nu are obligație să prezinte Declarația cu privire la impozitul pe venit, la depistarea faptului de plată în plus a impozitului să depună Declarația în termen de pînă la 25 martie al anului următor anului fiscal de gestiune?

25 martie — termenul limită de prezentare a Declarației și achitare a impozitului pe venit de către persoanele fizice rezidente.

În conformitate cu prevederile art. 83 alin. (1) din CF, dreptul de a prezenta declaraţia cu privire la impozitul pe venit îl au toţi contribuabilii.

Totodată, potrivit prevederilor art. 83 alin. (5) din CF, persoanele fizice care nu sînt obligate să prezinte declarația cu privire la impozitul pe venit, la depistarea faptului de plată în plus la impozit, au dreptul să prezinte o declarație în care vor indica suma plătită în plus la impozit, care urmează să fie restituită conform legislației fiscale.

De asemenea, potrivit art. 266 alin. (1) din CF, cererea de compensare ori de restituire a sumelor plătite în plus sau a sumelor care, conform legislației fiscale, urmează a fi restituite poate fi depusă de contribuabil în termen de 6 ani din data efectuării şi/sau apariției lor.

Cererea depusă după expirarea termenului de 6 ani este nevalabilă. În acest caz, nu se va efectua nici o compensare ori restituire, cu excepția cazurilor prevăzute la alin. (2). Depunerea cererii suspendă curgerea termenului indicat.

În același timp, în cazul în care persoana fizică va solicita restituirea sumei impozitului pe venit achitat în plus, aceasta va avea dreptul în termen de 6 ani din data apariției acestuia să depună Declarația și să ceară restituire a sumelor plătite în plus.

Totodată, informăm că, persoana fizică la depistarea faptului de achitare a impozitului pe venit în plus este în drept să ceară trecerea sumei respective pentru stingerea obligației fiscale prin compensare (trecerea în contul restanței a sumei plătite în plus sau a sumei care, conform legislației fiscale, urmează a fi restituită) sau să o lase în contul stingerii unei viitoare obligații fiscale de alt tip.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.