Нерезиденты

icon În baza cărui document confirmativ va fi în drept să beneficieze de scutirea personală cetățeanul străin angajat, care a devenit rezident în scopuri fiscale?

În conformitate cu prevederile art.33 alin.(1) din Codul fiscal, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) care are un venit anual impozabil mai mic de 360 mii lei, cu excepţia veniturilor prevăzute la art.901 din CF, are dreptul la o scutire personală anuală.   Conform art.5 pct.5 lit.a) din CF, rezident în scopuri fiscale este considerată orice persoană fizică care corespunde uneia din cerințe și anume - are domiciliul permanent în RM sau se află pe teritoriul acesteia cel puțin 183 zile pe parcursul anului fiscal...

author icon

Irma Zurabișvili

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

1143 просмотры

Дата публикации:

24 Август /2023 08:00

Catalogul tematic

Налогооблажение нерезидентов

Ключевые слова

scopuri fiscale | impozitarea nerezidențiaților | scutire personala

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon