Вопросы и ответы

icon Are dreptul soția tutorelui legal să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută care se află sub tutela soțului?

Potrivit art.35 alin.(2) lit.a) din Codul fiscal, persoană întreținută se consideră persoana care este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţului) contribuabilului (părinţii sau copiii, inclusiv înfietorii şi înfiaţii) și/sau persoană cu dizabilităţi severe şi accentuate, persoană cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie - rudă de gradul doi în linie colaterală.   Totodată, potrivit alin.(3) din articolul menționat, curatorul minorilor în vârstă de la 14 p...

author icon

Irma Zurabișvili

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

967 просмотры

Дата публикации:

19 Октябрь /2023 08:01

Catalogul tematic

Личное освобождение

Ключевые слова

tutela | scutire personala

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon