Юридические консультации

icon Poate fi sancționat contribuabilul care nu este înregistrat în calitate de plătitor al TVA pentru neeliberarea facturii fiscale pentru serviciile de administrare a blocurilor de locuințe?

Potrivit prevederilor art. 103 alin. (1) pct. 16) din Codul fiscal, se scutesc de T.V.A. fără drept de deducere cazarea în cămine; serviciile comunale acordate populaţiei; închirierea spaţiului locativ, deservirea tehnică a blocurilor de locuinţe, salubrizarea, folosirea ascensoarelor.   Articolul 12 alin. (1) lit. b) din Legea contabilităţii şi raportării financiare nr. 287/2017 statuează că documentele primare cu regim special se întocmesc conform formularelor tipizate şi se utilizează în cazul prestării serviciilor, cu...

author icon

Оксана Зэноагэ

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

7554 просмотры

Дата публикации:

28 Февраль /2024 08:00

Catalogul tematic

Новости | Декларация НДС

Ключевые слова

declaratie TVA | factura fiscală | contribuabil | sanctionare

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon