Вопросы и ответы

2. (29.2.2.17) Pot fi considerate veniturile sub formă de royalty aferente publicării articolelor în reviste de specialitate obținute de persoana fizică care are vîrsta de 60 de ani și mai mult drept sursă de venit neimpozabilă?

În conformitate cu prevederile art. 20 lit. z11) din Codul fiscal, veniturile sub formă de royalty ale persoanelor fizice în vîrstă de 60 ani și mai mult din domeniul literaturii, artei și științei constituie sursă de venit neimpozabilă. Respectiv, venitul obținut de persoana fizică care are vîrsta de 60 de ani și mai mult, ca rezultat al creației intelectuale originale în domeniul literaturii este considerat sursă de venit neimpozabile în baza art. 20 lit. z11) din Codul fiscal.

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

1536 просмотры

Дата публикации:

14 Февраль /2018 15:22

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon