Вопросы и ответы

37.44 Urmează a fi impozitate veniturile obținute de către Administrația parcului pentru tehnologia informației?

 Articolul 514 din Codul fiscal prevede că sunt scutite de impozit pe venit sursele de venit ale administraţiei parcului pentru tehnologia informaţiei prevăzute la art.6 alin.(3) din Legea nr.77/2016 cu privire la parcurile pentru tehnologia informaţiei.
   
Administrația parcului poate avea următoarele surse de venit:

- cotizaţiile obligatorii ale rezidenţilor parcului;
- alte venituri legale rezultate din atribuţiile prevăzute la art.13 lit.h) şi l) din Legea nr.77/2016.
   
Mărimea cotizaţiilor obligatorii ale rezidenţilor parcului este stabilită de către Administraţia parcului în conformitate cu regulamentul acesteia, în funcţie de numărul rezidenţilor parcului şi venitul acestora obţinut din vânzări (art.6 alin.(3) din Legea nr.77/2016).
    Conform art.13 lit.h) și l) din Legea nr.77/2016, Administrația parcului, la solicitarea rezidenţilor parcului, precum şi a potenţialilor rezidenţi, are atribuția de a le oferi servicii de consultanţă pe bază de contract, precum și de a implementa proiecte/programe privind dezvoltarea industriei tehnologiei informaţiei şi a ecosistemului pentru inovare digitală.

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

632 просмотры

Дата публикации:

19 Январь /2022 07:50

Тематика:

Подоходный налог | Налоговое законодательство

Ключевые слова

parc it | impozit pe venit

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon