Вопросы и ответы

38. (28.21.13) Se permite deducerea sumei TVA achitate pentru valorile materiale procurate în scop de publicitate (pixuri, calendare cu logotip) pentru transmiterea acestora la expoziție?

Potrivit prevederilor art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, dacă valorile materiale importate (inclusiv cu titlu gratuit) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător, atunci TVA aferent achitat urmează de a fi dedusă. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

1064 просмотры

Дата публикации:

17 Март /2018 08:38

Тематика:

НДС | Налоговое администрирование | Налоговое законодательство | Налоговые вычеты | Налоговые новости

Ключевые слова

deducere | Cod fiscal | activitate de intreprinzator | practica fiscala | TVA

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon