Вопросы и ответы

41. (28.21.10) Are dreptul contribuabilul TVA la deducerea TVA pentru procurarea abonamentelor la clubul sportiv pentru angajații săi?

Deducerea acestor sume nu se permite, deoarece potrivit prevederilor art. 102 (1) din Codul fiscal, subiectului impunerii înregistrat în calitate de plătitori ai TVA li se permite deducerea sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai TVA pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

1216 просмотры

Дата публикации:

17 Март /2018 08:41

Тематика:

НДС | Налоговое администрирование | Налоговое законодательство | Налоговые вычеты | Налоговые новости

Ключевые слова

servicii | TVA | practica fiscala | deducere | valori materiale | activitate de intreprinzator

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon