Вопросы и ответы

icon Agentul economic „Y” deţine în proprietate două bunuri imobiliare cu destinaţie comercială – unul dobîndit în anul 2010 şi altul în luna august 2013. Pentru perioada fiscală aferentă anului 2013 agentul economic nu a calculat şi nu a achitat impozitul pe bunurile imobiliare.

De asemenea, nici Calculul impozitului pe bunurile imobiliare Forma BIJ 13 nu a fost prezentată organului fiscal. Este în drept agentul economic să prezinte în acest caz o singură dare de seamă, care va cuprinde calculul impozitului pentru ambele bunuri imobiliare? În acest caz agentul economic urmează să prezinte două dări de seamă, întrucît: 1. În cazul primului bun imobil termenul de prezentare a Calculului impozitului pe bunurile imobiliare, conform art. 2811 alin. (1) al CF, este pînă la 01 iulie inclusiv a perioadei fiscale respective. În C...

author icon

Стэла Гуцу

author icon

Людмила Мицова

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2904 просмотры

Дата публикации:

13 Март /2014 10:47

Catalogul tematic

Налог на недвижимое имущество

Ключевые слова

impozit pe bunurile imobiliare

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon