Вопросы и ответы

icon Plăţile de comision şi scutirea de TVA

Ce se subântelege sub plaţile de comision aferete tranzacţiilor cu referire la art.103 alin.1 din Codul fiscal Scutirea de TVA? În conformitate cu prevederile art.103 alin. (1) pct.1) din Codul fiscal, locuința, pământul, locațiunea locuinței și arenda pământului, dreptul de livrare și arendare a acestora, cu excepția plăților de comision aferente tranzacțiilor respective, sunt scutite de TVA fără drept de deducere. Totodată, comision menționat reprezintă remunerație primită de către contribuabil (persoana fizică sau juridică), pentru prestarea proprieta...

author icon

Андрей Неврянски

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

1570 просмотры

Дата публикации:

05 Сентябрь /2018 15:00

Тематика:

НДС | Налоговое администрирование | Новости

Ключевые слова

TVA | scutire de taxa | comision | arenda terenurilor

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon