Întrebări și răspunsuri

icon Plăţile de comision şi scutirea de TVA

Ce se subântelege sub plaţile de comision aferete tranzacţiilor cu referire la art.103 alin.1 din Codul fiscal Scutirea de TVA? În conformitate cu prevederile art.103 alin. (1) pct.1) din Codul fiscal, locuința, pământul, locațiunea locuinței și arenda pământului, dreptul de livrare și arendare a acestora, cu excepția plăților de comision aferente tranzacțiilor respective, sunt scutite de TVA fără drept de deducere. Totodată, comision menționat reprezintă remunerație primită de către contribuabil (persoana fizică sau juridică), pentru prestarea proprieta...

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1566 vizualizări

Data publicării:

05 Septembrie /2018 15:00

Domeniu:

T.V.A. | Administrare fiscală | Noutăți

Etichete:

TVA | scutire de taxa | comision | arenda terenurilor

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon