Вопросы и ответы

icon Scrierea de către persoana fizică a spotului publicitar în bază de contract. Regimul fiscal

Întreprinderea „X” a încheiat un contract cu persoana fizică-cetățeanul „Y” conform căruia ultima scrie scenariul pentru un spot publicitar. Condițiile contractuale prevăd achitarea pentru scenariul prezentat până la finele lunii mai 2021. În acest caz, care este regimul fiscal prin prisma impozitului pe venit  aplicat plății respective? Se consideră plata respectivă (serviciul prestat) drept de royalty sau nu?  Potrivit art. 12 pct. 1) din Codul fiscal (CF), royalty (redevenţă) reprezintă p...

author icon

Петру Гричук

Monitorul fiscal FISC.md nr.4(67) 2021


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

1282 просмотры

Дата публикации:

04 Июнь /2021 08:05

Catalogul tematic

Налоговое законодательство | Физическое лицо | Роялти

Ключевые слова

persoana fizică | regim fiscal | contract | royalty

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon