Вопросы и ответы

Vor fi permise la deduceri cheltuielile de sponsorizare suportate de către întreprindere în folosul Primăriei pentru construcţia drumului care constituie proprietate publică?

Potrivit prevederilor art. 36 alin. (1), (2) şi (3) din Codul fiscal, contribuabilul rezident are dreptul la deducerea oricăror donaţii făcute de el pe parcursul anului fiscal în scopuri filantropice sau de sponsorizare în favoarea autorităţilor publice, şi instituţiilor publice specificate la art. 51, a organizaţiilor necomerciale specificate la art.52 alin.(1) şi la art.533 al Codului fiscal, precum şi în favoarea caselor de copii de tip familial, dar nu mai mult de 10% din venitul impozabil, cu condiţia respectării modului de confirmare a cheltuielilor pentru scopuri de sponsorizare, stabilite prin Hotărîrea Guvernului nr. 489 din 04.05.1998.

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба

2535 просмотры

Дата публикации:

15 Май /2014 17:17

Catalogul tematic

Налоговые вычеты

Ключевые слова

deduceri fiscale | sponsorizare | autorităţile locale

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon