Вопросы и ответы

icon Veniturile din locațiunea unui bun mobil achitate de o persoană fizică care nu desfășoară activitate de întreprinzător se declară în CET18?

  Se declară sau nu în declarația CET18? Aceste venituri urmează a fi reflectate în declarația CET18!   Atragem atenția asupra faptului că prevederile art.90¹ alin. (34) din Codul fiscal stabilesc obligația de înregistrare și modul de achitare a impozitului pe venit doar pentru posesia și folosința unui bun imobil.   În cazul în care două persoane fizice încheie un contract de locațiune a unui bun mobil, atunci acest contract nu urmează să fie înregistrat la organul fisca...

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

332 просмотры

Дата публикации:

04 Апрель /2024 14:36

Тематика:

Налоговые новости | Физическое лицо

Ключевые слова

activitate de intreprinzator | CET18 | persoana fizică | locatiune | venit

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon