The person who aren't residents

icon În baza cărui document confirmativ va fi în drept să beneficieze de scutirea personală cetățeanul străin angajat, care a devenit rezident în scopuri fiscale?

În conformitate cu prevederile art.33 alin.(1) din Codul fiscal, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) care are un venit anual impozabil mai mic de 360 mii lei, cu excepţia veniturilor prevăzute la art.901 din CF, are dreptul la o scutire personală anuală.   Conform art.5 pct.5 lit.a) din CF, rezident în scopuri fiscale este considerată orice persoană fizică care corespunde uneia din cerințe și anume - are domiciliul permanent în RM sau se află pe teritoriul acesteia cel puțin 183 zile pe parcursul anului fiscal...

author icon

Irma Zurabișvili

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1195 views

The date of publishing:

24 August /2023 08:00

Catalogul tematic

Impozitarea nerezidenţilor

Tags:

scopuri fiscale | impozitarea nerezidențiaților | scutire personala

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon