Questions and answers

icon Are dreptul soția tutorelui legal să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută care se află sub tutela soțului?

Potrivit art.35 alin.(2) lit.a) din Codul fiscal, persoană întreținută se consideră persoana care este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţului) contribuabilului (părinţii sau copiii, inclusiv înfietorii şi înfiaţii) și/sau persoană cu dizabilităţi severe şi accentuate, persoană cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie - rudă de gradul doi în linie colaterală.   Totodată, potrivit alin.(3) din articolul menționat, curatorul minorilor în vârstă de la 14 p...

author icon

Irma Zurabișvili

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

968 views

The date of publishing:

19 October /2023 08:01

Catalogul tematic

Scutiri personale

Tags:

tutela | scutire personala

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon