The person who aren't residents

icon Impozitarea veniturilor nerezidentului obținute din RM pentru serviciile prestate prin internet

Urmează a fi reținut impozitul la sursa de plata la cota de 12% conform art. 91 alin. (1) în cazul în care persoanei juridice rezidente i-au fost oferite consultații prin intermediul internetului de către o companie nerezidenta (rezident al României) în baza contractului de prestare servicii?   Conform prevederilor art. 70 alin. (1) din Codul fiscal (CF), puse în aplicare din 1 ianuarie 2023, nerezidenții care obțin venituri impozabile din RM au obligaţia de a plăti impozit determinat conform modului stabili...

author icon

Irina Carcea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1703 views

The date of publishing:

08 February /2023 08:00

Domeniu:

Impozitarea nerezidenţilor

Tags:

servicii internet | impozitarea nerezidentilor

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon