Întrebări și răspunsuri

1. (29.2.5.14) Cum urmează să fie completată Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit în cazul în care persoana fizică direcționează un cuantum stabilit la art. 152 din Codul fiscal din suma impozitului pe venit calculat anual la buget către beneficiarii desemnării procentuale?

În conformitate cu prevederile Regulamentului privind modul de completare a Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (Formularul CET15), aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 834 din 1 decembrie 2015, informația privind direcționarea a unui cuantum din suma impozitului pe venit calculat anual la buget către beneficiarii desemnării procentuale se va reflecta în secțiunea a șasea „Desemnarea procentuală” a Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (Formularul CET15). Astfel, la codul „M1” se indică mărimea cuantumului desemnării procentuale stabilit la art. 152 din Codul fiscal. La codul „M2” se indică codul fiscal al beneficiarului desemnării procentuale.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

1177 vizualizări

Data publicării:

17 Martie /2017 09:20

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon