16
06 2015
579

10. (29.2.8.1) Care este regimul fiscal pentru persoana fizică care efectuează donația unui activ?

În conformitate cu prevederile art. 42 alin. (1) din Codul fiscal, persoana care face o donație se consideră că a vîndut bunul donat la un preț ce reprezintă mărimea maximă din baza lui valorică ajustată sau prețul lui de piață la momentul donării.

Calcularea bazei valorice ajustate a proprietății la momentul donației se efectuează conform art. 38 alin. (1) și (2), separat pe fiecare obiect donat.

Astfel, persoana fizică care face donație a unui bun în scopuri fiscale va constata venit. Venitul în scopuri fiscale va fi evaluat la valoarea maximă din baza valorică ajustată al bunului donat sau prețul lui de piață la momentul donării.

Totodată, la determinarea obiectului impozabil cu impozitul pe venit, se va lua în calcul baza valorică a bunului donat.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.