Întrebări și răspunsuri

1. (29.2.3.20) Dacă contribuabilul a cedat soțului (soției) scutirea personală, poate el beneficia de scutirea pentru persoanele întreținute?

Potrivit prevederilor pct. 16 din Regulamentul cu privire la reținerea impozitului pe venit din salariu și din alte plăți efectuate de către patron în folosul angajatului, precum și din plățile achitate în folosul persoanelor fizice care nu practică activitate de întreprinzător pentru serviciile prestate și/sau efectuarea de lucrări, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 697 din 22.08.2014, indiferent de faptul dacă contribuabilul beneficiază de scutirea personală sau o transmite soțului (soției), acesta continuă să beneficieze de scutirea pentru persoanele întreținute în condițiile prevăzute la art. 35 alin. (2) din Codul fiscal.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

1613 vizualizări

Data publicării:

12 Ianuarie /2015 11:41

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

impozit pe venit | salariu | angajat

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon