14
07 2015
760

1. (4.10.4) În ce perioada fiscala subiectul impunerii cu accize urmeaza sa reflecte în declaratia privind achitarea accizelor volumele de marfuri exportate ?

Potrivit pct.15 din Regulamentul privind modul de solicitare a certificatului de acciz, de completare a declaraţiei privind accizele şi modul de evidenţă a mărfurilor supuse accizelor expediate (transportate) din încăperea de acciz, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 843 din 18.12.2009, în cazul livrărilor de export, înscrierile se fac în Declaraţia privind accizele pentru perioada fiscală în care s-a asigurat îndeplinirea cerinţelor stipulate în art.125 alin.(4) din Titlul IV al Codului fiscal.

Astfel, în coloana 2 a Declaraţiei se înscrie cuvîntul ”export”, iar în coloanele 4, 5 sau 6 şi 9, pentru fiecare cod de clasificare a veniturilor bugetare, se înregistrează datele corespunzătoare.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Hotărîrii de Guvern nr.843 din 18.12.2009, (publicată în Monitorul Oficial nr. 193-196/952 din 18.12.2009).]

Arhiva
Potrivit, pct.2.7 din Instructiunea privind administrarea accizelor nr.188 din 21.10.2004, în cazul livrarilor de export, care sînt scutite de accize, subiectul impunerii, în luna în care le-a efectuat, în declaratia privind achitarea accizelor nu face înscrierile cu privire la volumul de marfuri exportate. Înscrierile aferente livrarilor la export se introduce în declaratia privind accizele pentru perioada fiscala cînd în termenul stabilit de Serviciul fiscal de stat a avut loc repatrierea totala a mijloacelor pentru exportul dat.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.