13
09 2013
1721

2. (28.25.10) Facturile fiscale cu o valoarea totală a livrării impozabile (inclusiv TVA) în sumă de pînă la 100 mii de lei se reflectă în Registrul general electronic al facturilor fiscale?

Obligaţia de înregistrare a facturilor fiscale în Registrul general electronic al facturilor fiscale, potrivit art. 1181 din Codul fiscal, survine doar pentru facturile fiscale a căror valoarea impozabilă a livrării impozabile depăşeşte 100 mii lei. Valoarea impozabilă a livrării impozabile, determinată în corespundere cu art. 97 din Codul fiscal, reprezintă valoarea achitată sau care urmează a fi achitată fără TVA Prin urmare, dat fiind faptul că valoarea totală a livrării impozabile (inclusiv TVA) este în sumă de pînă la 100 mii de lei şi valoarea impozabilă a livrării impozabile a acesteia este mai mică ca plafonul stabilit, factura fiscală respectivă nu urmează de a fi înregistrată în Registrul general electronic al facturilor fiscale.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 172 din 12.07.2013, publicată în Monitorul Oficial nr. 173-176 (4491-4494) din 09.08.2013, în vigoare de la 09.08.2013]

Arhiva
Facturile fiscale cu o valoarea totală a livrării impozabile (inclusiv T.V.A.) în sumă de 50 mii de lei se reflectă în Registrul general electronic al facturilor fiscale?

Obligaţia de înregistrare a facturilor fiscale în Registrul general electronic al facturilor fiscale, potrivit art. 1181 din Codul fiscal, survine doar pentru facturile fiscale a căror valoarea impozabilă a livrării impozabile depăşeşte 50 mii lei.

Valoarea impozabilă a livrării impozabile, determinată în corespundere cu art. 97 din Codul fiscal, reprezintă valoarea achitată sau care urmează a fi achitată fără T.V.A. Prin urmare, dat fiind faptul că valoarea totală a livrării impozabile (inclusiv T.V.A.) este în sumă de 50 mii de lei, valoarea impozabilă a livrării impozabile a acesteia va fi mai mică ca plafonul stabilit.

Obligaţia de înregistrare a facturilor fiscale în Registrul general electronic al facturilor fiscale, potrivit art. 1181 din Codul fiscal, survine doar pentru facturile fiscale a căror valoarea impozabilă a livrării impozabile depăşeşte 100 mii lei.

Valoarea impozabilă a livrării impozabile, determinată în corespundere cu art. 97 din Codul fiscal, reprezintă valoarea achitată sau care urmează a fi achitată fără T.V.A. Prin urmare, dat fiind faptul că valoarea totală a livrării impozabile (inclusiv T.V.A.) este în sumă de 100 mii de lei, valoarea impozabilă a livrării impozabile a acesteia va fi mai mică ca plafonul stabilit.

Prin urmare, obligaţia de înregistrare a facturii fiscale în Registrul general electronic al facturilor fiscale lipseşte pînă la 01 ianuarie 2013.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.