27
01 2015
1577

2. (29.2.5.6) În ce cazuri persoana fizică are obligații de a prezenta Declarația cu privire la impozitul pe venit?

În conformitate cu prevederile art. 83 alin. (2) din Codul fiscal, sînt obligți să prezinte Declarația cu privire la impozitul pe venit: a) persoanele fizice rezidente (cetățenii Republicii Moldova, cetățenii străini, apatrizii, inclusiv membrii societăților și acționarii fondurilor de investiții) care au obligații privind achitarea impozitului; b) persoanele fizice rezidente (cetățenii Republicii Moldova, cetățenii străini și apatrizii, inclusiv membrii societăților și acționarii fondurilor de investiții) care nu au obligații privind achitarea impozitului, dar: - obțin venit impozabil din surse altele decît salariul, cu excepția cazurilor în care obțin venituri impozabile doar din plățile primite conform art. 90, care depășește suma scutirii personale stabilite la art. 33 alin. (1) pentru anul respectiv; - obțin venit impozabil sub formă de salariu, care depășește mărimea plafonului stabilit în art. 15 lit. a) din Codul fiscal pentru anul respectiv (de exemplu pentru anul 2014 mărimea plafonului este de 27852 lei), cu excepția persoanelor fizice care obțin venit sub formă de salariu la un singur loc de muncă; - obțin venituri impozabile atît sub formă de salariu, cît și din orice alte surse, a căror sumă totală depășește mărimea plafonului stabilit în art. 15 lit. a) din Codul fiscal pentru anul respectiv (de exemplu pentru anul 2014 mărimea plafonului este de 27852 lei); - obțin venit impozabil care depășește mărimea plafonului stabilit în art. 15 lit. a) din Codul fiscal pentru anul respectiv doar din plățile primite conform art. 90; - direcționează un cuantum procentual din impozitul pe venit calculat anual la buget; c) persoanele care administrează succesiunea conform art. 17, indiferent de prezența obligației privind achitarea impozitului.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.