18
09 2015
641

2. (4.8.8) În ce cazuri persoanele juridice nu achita accizele pentru marfurile supuse accizelor la importul lor pe teritoriul republicii?

Potrivit art.124 alin.111 din Codul fiscal, accizele nu se achită pentru mărfurile supuse accizelor, importate de către persoane juridice în scopuri necomerciale dacă valoarea în vamă a acestor mărfuri nu depăşeşte suma de 100 de euro.

În cazul în care valoarea lor în vamă depăşeşte limita neimpozabilă indicată, accizele se calculează pornind de la valoarea mărfurilor în vamă, iar limita neimpozabilă menţionată nu micşorează valoarea impozabilă a acestora.

[Completare conform art.124 alin. (111) din Codul fiscal.]

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.