18
03 2015
1071

4. (6.2.1.6) Suntem Asociația proprietarilor locuințelor privatizate (APLP) - organizație necomercială, ce corespunde cerințelor art. 52 al Codului fiscal. În legătură cu aceasta apare întrebarea, are în acest caz APLP obligația de calculare și achitare a taxei pentru amenajarea teritoriului?

Subiecți ai impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului, în conformitate cu prevederile titlului VII al CF sunt persoanele juridice sau fizice, înregistrate în calitate de întreprinzător, care dispun de bază impozabilă.

Reieșind din prevederile art. 5 alin. 14) și 16) al CF, activitatea organizației necomerciale — persoanei juridice a cărei activitate nu are drept scop obținerea venitului şi care nu folosește vreo parte din proprietate sau din venit în interesele vreunui membru al organizației, ale unui fondator sau ale unei persoane particulare, nu constituie activitate de întreprinzător, și, respectiv, nu necesită înregistrare în calitatea corespunzătoare.

Drept urmare, persoana juridică, înregistrată, conform legislației în vigoare în calitate de organizație necomercială, nu este subiect al impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.