Întrebări și răspunsuri

7. (29.1.3.39) Sunt oare permise pentru deducere în scopuri fiscale cheltuielile de publicitate?

Potrivit art. 24 alin. (1) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Conform pct. 39 din Regulamentul cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.77 din 30.01.2008, cheltuielile ordinare şi necesare reprezintă cheltuieli caracteristice pentru gestionarea anumitor activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sunt definite atât cu indici calitativi, cât şi cu indici cantitativi. Prin urmare, cheltuielile aferente activităţii de publicitate, care se conformă prevederilor Legii „Cu privire la publicitate” nr. 1227-XIII din 27.06.1997, sunt permise la deducere în temeiul art. 24 din Codul fiscal. Mărimea deducerii cheltuielilor pentru publicitate în scopuri fiscale nu este limitată.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

2978 vizualizări

Data publicării:

11 Aprilie /2014 10:43

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon