16
06 2015
680

8. (29.2.8.3) Cum se reflectă în Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit a donației mijloacelor bănești?

În conformitate cu prevederile art. 42 din Codul fiscal, precum și Modului de completare a Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 1398 din 08.12.2008, la determinarea obiectului impozabil cu impozitul pe venit se va declara donația sub formă de mijloace bănești.

Astfel, la completarea Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit, suma donației sub formă de mijloace bănești se va reflecta în rîndul 1.10 „Alte venituri” col. 2 „Sumele venitului brut obținut”.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.