18
03 2015
1193

8. (6.2.2.6) Urmează a fi inclusă în baza impozabilă la taxa pentru amenajarea teritoriului persoana, care activează la întreprindere prin cumul?

Persoanele care prestează munca prin cumul (cumularzii externi), înscrişi în liste distincte al întreprinderii, nu se includ în efectivul de salariaţi și, ca urmare — în efectivul de personal pentru o perioadă gestionară, care se determină în funcţie de indicii numărului mediu scriptic pentru trimestrul gestionar (art. 288 alin.10), titlul VII al CF ).

Totodată, în cazul în care aceleași persoane — cumularzii externi sunt concomitent și fondatori ai întreprinderii, la care activează prin cumul, aceștia se includ în baza impozabilă la taxa pentru amenajarea teritoriului – ca fondatori ai întreprinderii în care activează. (anexa la titlul VII al CF).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.