16
06 2015
644

9. (29.2.8.2) Care este regimul fiscal pentru persoana fizică care efectuează donația mijloacelor bănești?

În conformitate cu prevederile art. 42 alin. (3) din Codul fiscal, persoana care face o donație sub formă de mijloace bănești se consideră drept persoană care a obținut venit în mărimea sumei mijloacelor bănești donate.

Astfel, persoana fizică care face donație a mijloacelor bănești în scopuri fiscale va constata venit. Venitul în scopuri fiscale va fi evaluat în mărimea sumei mijloacelor bănești donate.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.