17
09 2014
1426

Agentul economic pe parcursul lunii nu a avut nici o activitate. Va fi obligat acesta să prezinte Darea de seamă privind suma venitului achitat și impozitul pe venit reținut din acesta (forma IRV 09)?

Prevederile privind achitarea impozitelor reținute la sursa de plată şi prezentarea către organele fiscale şi contribuabili a documentelor privind plățile şi/sau impozitele reținute sînt stipulate în art. 92 din CF.

În conformitate cu art. 92 alin. (1) din CF, impozitul reținut conform art. 88-91 din CF se achită la buget de către persoana care a efectuat reținerea pînă la data de 25 a lunii următoare lunii în care au fost efectuate plățile.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.