18
06 2016
690

Aprecierea deducerii cheltuielilor serviciilor de taxi prestate

Entitatea prestează servicii de transportare a mărfii pe teritoriul Republicii Moldova, cu autospeciale. Periodic, apar comenzi, la ore matinale, cînd transportul public încă nu funcționează. Apare necesitatea solicitării serviciilor de taxi, pentru deplasarea șoferului la baza auto de transport a Entității, pentru preluarea autospecialei și deplasarea la efectuarea comenzii. Se permit în scopuri fiscale, cheltuielile serviciilor de taxi prestate pentru Entitate?

Pentru aprecierea deducerii cheltuielilor serviciilor de taxi prestate în scopuri fiscale, urmează să vă conduceţi de art. 24 alin. (1) din CF, conform caruia,se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător.

Totodata, in caz de necesitate, in apararea drepturilor si intereselor contribuabilului, pot fi aplicate si prevederile specificate in artticolul 11 al CF…

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.