18
11 2015
959

Asociația obștească intenționează să înstrăineze un autoturism pe care îl folosește în activitatea sa. Care va fi regimul de impozitare a venitului obținut în urma înstrăinării autoturismului? Va putea fi aplicat asupra asociației regimul fiscal reglementat de Capitolul 71 din Titlul II al CF?

Inițial este necesar de subliniat că, potrivit prevederilor art. 180 al Codului Civil, organizația necomercială este persoană juridică al cărei scop este altul decît obținerea de venit.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.