Întrebări și răspunsuri

icon Care este regimul fiscal aplicat la efectuarea plăţilor sub formă de royalty în favoarea persoanelor fizice de către un agent economic?

În conformitate cu prevederile art. 18 lit. h) din CF, în venitul brut se includ şi veniturile sub formă de royalty (redevenţe). Totodată, în conformitate cu prevederile art. 901 din CF, persoanele specificate la art. 90 reţin şi achită la buget un impozit în mărime de 12% din royalty achitate în folosul persoanelor fizice. Este important de precizat vîrsta persoanei fizice în adresa căreia sunt îndreptate plăţile sub formă de royalty, în virtutea modificărilor operate în art. 20 lit. z11) din CF, prin aprobarea Legii pentru modificarea şi completarea unor ac...

author icon

Veronica Vragaleva

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3022 vizualizări

Data publicării:

10 Martie /2014 10:25

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

royalty | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon