24
07 2013
1527

Contribuabilul plătitor al T.V.A. este înregistrat şi în calitate de rezident al zonei economice libere. Pe lîngă livrările efectuate în afara teritoriului vamal al Republicii Moldova şi în restul teritoriului vamal al Republicii Moldova, sunt efectuate livrări rezidenţilor zonei.

Pentru asigurarea corectitudinii reflectării obligaţiilor T.V.A., livrările efectuate în interiorul zonei economice libere, altor rezidenţi, se vor reflecta în boxa 5 „Livrări la cota „0”” sau boxa 6 „Livrări scutite” din Declaraţia privind T.V.A.?

În conformitate cu prevederile articolului 95 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, livrarea mărfurilor, serviciilor efectuată în interiorul zonei economice libere nu constituie obiect impozabil cu T.V.A.

Modul de completare a Declaraţiei privind T.V.A. este stabilit prin Ordinul IFPS „Despre aprobarea formularului Declaraţiei privind T.V.A. şi a Modului de completare a Declaraţiei privind T.V.A.” nr. 1164 din 25.10.2012.

În boxa 5 „Livrări la cota „0”” se indică valoarea livrărilor de mărfuri şi servicii pentru care, conform legislaţiei în vigoare, este prevăzută aplicarea cotei zero a T.V.A., cu excepţia plăţilor primite ca plată anticipată (în avans) pentru aceste livrări. Livrările pentru care se aplică cota zero a T.V.A. sunt specificate de art. 104 din Codul fiscal.

În boxa 6 „Livrări scutite” se indică valoarea livrărilor de mărfuri şi servicii scutite de T.V.A., conform legislaţiei în vigoare, cu excepţia plăţilor primite ca plată anticipată (în avans) pentru aceste livrări. Livrările scutite de T.V.A. sunt specificate de art. 103 din Codul fiscal.

Prin urmare, livrările efectuate în interiorul zonei economice libere, care nu constituie obiect al impunerii cu T.V.A., nu se vor confunda cu livrările pentru care se aplică cota zero a T.V.A. sau cu livrările scutite de T.V.A.

Astfel, în Declaraţia privind T.V.A., livrările efectuate în interiorul zonei economice libere nu urmează a fi reflectate în Declaraţia privind T.V.A. (forma TVA12), în aceasta indicîndu-se doar livrările impozitate la cota standard, la cota zero a T.V.A., la cota redusă şi scutite de T.V.A.

Prin urmare, livrările efectuate în interiorul zonei economice libere, care nu constituie obiect al impunerii cu T.V.A., în temeiul art. 95 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, nu vor fi incluse în Declaraţia privind T.V.A.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.