26
04 2016
2260

Cu privire la scutire de T.V.A. în conformitate cu art. 103 alin. (1) pct. 12) din CF pentru unele servicii

Urmează oare a fi scutite de T.V.A., în conformitate cu art. 103 alin. (1) pct. 12) din CF, serviciile de fidejusiune (prima de asigurare) pentru garantarea obligațiilor vamale față de organele ale Uniunii Vamale? Facturarea cheltuielilor fidejusorului (prima de asigurare), care conform acordului privind prestarea serviciilor de fidejusiune urmează a fi compensate de către debitor (Titular) poate fi efectuată prin refacturare cu înscrierea cheltuielilor compensate într-un rînd separat în factura fiscală eliberată pentru serviciile de fidejusiune prestate?

Conform art. 1146 alin. (1) din Codul Civil, prin contract de fidejusiune, o parte (fidejusor) se obligă faţă de cealaltă parte (creditor) să execute integral sau parţial, gratuit sau oneros obligaţia debitorului.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.