13
06 2016
747

Cu privire la T.V.A. la materia primă din care s-a fabricat producția lichidată lunar

Întreprinderea activează în domeniul producerii de patiserie și culinarie și comerțului cu amănuntul a produselor alimentare. Reieșind din specificul comercializării, zilnic se fac acte de lichidare a producției de la magazin cu termen de valabilitate expirat. Cum se procedează în privința T.V.A. la materia primă din care s-a fabricat producția lichidată lunar?

În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din CF, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai T.V.A., li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai T.V.A.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.