21
01 2015
1861

Cum se va determina obligația înregistrării în calitate de plătitor al T.V.A. pentru întreprinderea-participantă la contractul de societate civilă care efectuează integral livrările în cadrul realizării acestui contract, dacă venitul din activitatea în comun este repartizat proporţional cotelor-părţi din patrimoniul social ce-i revine fiecărui participant?

În conformitate cu prevederile art. 112 din CF, obligația (dreptul) de înregistrare în calitate de plătitor al T.V.A. se determină reieșind din valoarea livrărilor de mărfuri, servicii, cu excepţia livrărilor scutite de T.V.A.

Totodată, potrivit prevederilor art. 1345 din Codul civil, asociații pot stabili prin contractul de societate civilă modalitatea de administrare și reprezentare a societății civile, gestionarea actelor societății civile.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.