26
04 2013
757

În cazul în care persoana întreţinută îşi face studiile la o instituţie ce se află peste hotarele Republicii Moldova, va avea dreptul părintele copilului să beneficieze de scutirea pentru persoanele întreţinute la întreprinderea unde este angajat, la determinarea de către angajator a impozitului pe venit din plăţile salariale efectuate?

În anul 2011, conform art. 35 din Codul fiscal, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 1800 lei anual pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia invalizilor din copilărie pentru care scutirea constituie 8100 lei anual.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.