Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea este plătitor de T.V.A. și efectuează livrări de mărfuri și servicii în adresa rezidentului zonei economice libere, care, în conformitate cu prevederile CF, se impozitează la cota «0%». Care este modalitatea de reflectare în declarația T.V.A. a sumelor avansurilor primite de la rezidenții ZEL?

În temeiul art. 104, lit. a) din CF, exportul de mărfuri urmează a fi impozitat la cota zero T.V.A. Totodată, este necesar de menționat că, în conformitate cu Modul de completare a Declarației privind T.V.A. (Anexa Nr. 2 la Ordinul IFPS Nr. 1164 din 25.10.2012), în boxa 5 se indică valoarea livrărilor de mărfuri şi servicii pentru care, conform legislaţiei în vigoare, este prevăzută aplicarea cotei zero a T.V.A., cu excepţia plăţilor primite ca plată anticipată (în avans) pentru aceste livrări. Respectiv, sumele plăților în avans primite pentru livrări, pentru car...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2828 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2014 10:09

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon