Întrebări și răspunsuri

icon Lа situația din 01.01.2014, baza de comerț are în stoc producție agricolă procurată în 2013. Ținînd cont de schimbarea cotei T.V.A. aferentă livrărilor producției date, care este cota T.V.A. aplicabilă la livrarea mărfurilor rămase în stoc, după modificarea cotei T.V.A. aplicabile față de acestea?

Cotele T.V.A., aplicabile la efectuarea livrărilor impozabile, sunt reglementate de art. 96 din CF. Începînd cu 1 ianuarie 2014, în baza dispozițiilor art. 96, lit. b) din CF, la producţia din fitotehnie şi horticultură în formă naturală şi producţia din zootehnie în formă naturală, masă vie şi sacrificată, produsă şi/sau livrată pe teritoriul RM, se aplică cota T.V.A. de 8%. Astfel, la livrarea mărfurilor rămase în stoc, care au fost procurate pînă la modificarea cotei T.V.A., se aplică cota în vigoare la momentul livrării....

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2552 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2014 10:12

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon