18
03 2015
1014

Persoana fizică-cetățean are la întreținere un copil în baza unei procuri notariale de la părinții acestuia. Va avea dreptul aceasta să beneficieze de scutire pentru persoana întreținută pentru acest copil?

Potrivit prevederilor art. 35 alin. (1) din СF, contribuabilul (persoana fizică rezidentă) are dreptul la o scutire anuală în mărimea indicatorului expus în art. 35 din CF pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia invalizilor din copilărie, pentru care scutirea constituie indicatorul prevăzut la art. 33 alin. (1) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.