Catalogul tematic
Тематический каталог

Scutiri pentru persoanele întreținute


(1) Contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 2040 lei anual pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia invalizilor din copilărie pentru care scutirea constituie 9120 lei anual.

http://www.lex.md/fisc/codfiscaltxtro.htm#A35

26
08 2017
225

ORDIN SFS NR. 288 din 24.08.2017 privind actualizarea Bazei generalizate a practicii fiscale

26
08 2017
266

12. (29.1.4.1) Părinții divorțati, care locuiesc separat de copii și achită pensia pentru întreținerea lor benevol sau prin ordonanța judecătorească, pot beneficia de scutirea pentru persoanele întreținute potrivit art. 35 alin. (2) din Codul fiscal?

Dreptul și mărimea scutiriipentru persoanele întreținute acordate persoanei fizice la calcularea impozitului pe venit este stabilit în art. 35 al Codului fiscal.
Potrivit art. 35 alin.(2) din Codul fiscal, persoană întreținută este persoana care întrunește următoarele cerințe:
Detalii
26
08 2017
217

7. (29.1.4.8) Este în drept persoana fizică să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută, în cazul în care aceasta îşi face studiile la secţia cu frecvenţă a unei instituţii de învăţămînt și, pe parcursul anului fiscal, obţine venit sub formă de bursă în mărime ce depăşeşte cuantumul scutirii personale?

În conformitate cu prevederile art.35 din Codul fiscal, contribuabilul este în drept să utilizeze scutirea pentru persoana întreţinută, dacă aceasta întrunește toate cerinţele de mai jos:
Detalii
26
08 2017
194

3. (29.1.4.5) Care este procedura de obținere a scutirii pentru persoanele întreținute, la calcularea impozitului pe venit și care sunt documentele confirmative care urmează a fi prezentate?

Dreptul și mărimea scutirii pentru persoanele întreținute acordate persoanei fizice rezidente la calcularea impozitului pe venit este stabilit în art. 35 al Codului fiscal.

Scutirea pentru persoanele întreținute se acordă rezidentului Republicii Moldova la locul de muncă de bază, sau la locul de muncă prin cumul.
Detalii
05
05 2017
1324

Despre documentele confirmative care urmează a fi anexate la cererea pentru beneficierea de scutire pentru copil şi pentru soţia

Angajatul SRL „X” a devenit părinte la 3 martie 2017. În perioada anului 2016 angajatul a beneficiat la locul de muncă doar de scutirea personală la determinarea impozitului pe venit din salariu. Ce documente trebuie să prezinte angajatorului pentru a beneficia de scutirea pentru copil şi pentru soţia care în prezent se află în concediu de îngrijire a copilului?
Detalii
13
04 2017
1080

О подтверждающих документах, прилагаемых к заявлению об использовании освобождения на ребенка и на супругу

Работник ООО «X» стал родителем 3 марта 2017 г. В 2016 году работник воспользовался по месту работы только личным освобождением при определении налога на доход в виде заработной платы. Какие документы ему надлежит представить работодателю, чтобы воспользоваться освобождением на ребенка и на супругу, которая на данный момент находится в отпуске по уходу за ребенком?
Detalii