19
01 2015
2277

Se vor impozita oare cu impozitul pe venit din activitatea operațională (3%) veniturile sub formă de dobînzi bancare, în cazul în care un agent economic, care nu este subiect al impunerii cu T.V.A., nu obține alte venituri decît acestea?

În conformitate cu prevederile art. 542 din CF, obiect al impunerii este venitul din activitatea operaţională obţinut în perioada fiscală de declarare.

În conformitate cu prevederile art. 1 din Legea cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi nr. 845-XII din 03.01.1992, antreprenoriat este activitatea de fabricare a producţiei, executare a lucrărilor şi prestare a serviciilor, desfăşurată de cetăţeni şi de asociaţiile acestora în mod independent, din proprie iniţiativă, în numele lor, pe riscul propriu şi sub răspunderea lor patrimonială, cu scopul de a-şi asigura o sursă permanentă de venituri.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.