12
09 2013
1843

Suma dividendelor achitate de către entitate persoanelor fizice rezidente sub formă de dividende în anul 2013, aferent profitului nerepartizat obținut în anul 2011, se declară Serviciului Fiscal de Stat sau nu în baza Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit?

Potrivit art. 12 alin. (3) din Codul fiscal, dividendul este venitul obţinut din repartizarea profitului net între acţionarii asociaţi, în conformitate cu cota de participare depusă în capitalul social, cu excepţia venitului obţinut în cazurile lichidării complete a agentului economic, conform art. 57 alin. (2) din Codul fiscal. Totodată, în baza prevederilor art. 901 alin. (31) din Codul fiscal, persoanele specificate la art. 90 reţin şi achită la buget un impozit în mărime de:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.